2014. május 31., szombat

A Birodalom Ellenségei 1. – A Káosz Istenei

Az Emberek Birodalmának több ellensége is van. Lakóhelytől függően nagyobb fenyegetést jelenthetnek az Orkok, a Tyranid flották, a Dark Eldar csoportok, de akár a szakadárok is, akik maguk mögött kívánják hagyni az Istencsászár oltalmát, pl. Severus Herceg.
Abban viszont egyetérthetünk, hogy bárhol is élsz, ki vagy téve a Káosz által biztosított fenyegetésnek. Erről a fenyegetésről következik egy könnyed áttekintés.

A Káosz Istenek, avagy a Pusztító Erők (Ruinous Powers) négyen vannak. Sorrendben Slaanesh, Nurgle, Khorne és Tzeentch.
Mielőtt túlreagáljuk a sorrendiséget, a szentségtelen számok alapján írtam őket így, növekvő sorrendben.

Slaanesh
Színei: Lila és arany
Szentségtelen száma: 6
Állata: Kígyó
Befolyásának területe: Túlzások
Szimbólumai: A Férfiasság Szimbóluma, A Termékenység Szimbóluma, Hermafroditák
Nevei: Megfosztó, Kígyó, Örömök Hercege
Ellensége: Khorne
Érzések, amelyek felett uralkodik: vágyak és kapzsiság
Nagyobb Démonai: A Titkok Őrzője, Démonák, Gonosz Lelkek

Az Eldar vágyakból, a hedonizmusukból keletkezett, a Káosz Szemével egyszerre. Taktikáját tekintve egyedi a káosz istenei között. Nem feltétlen próbál szembe menni az ellenségeivel. Palotáját sem őrzik, oda bárki beléphet, aki úgy gondolja, hogy érdemes. Természetesen az Örömök Hercege mindent megtesz, hogy megkísértse az illetőt, aki egész mélyre juthat az épületben. Végezetül, ha leküzdött minden akadályt, maga a Megfosztó jelenhet meg neki, ami szinte garancia egy új, erős szolga megjelenésére a káosz oldalán. Slaanesh a lelkeket támadja. Befolyásol és kér. Szervezkedik és lelkesít…majd elnyel.

Nurgle
Színei: Zöld és rozsda
Szentségtelen száma: 7
Állata: Légy
Befolyásának területe: Pusztítás
Szimbólumai: Kukacok, Rovarok, Rozsdásodó Fém
Nevei: Légyúr, Nagy Megrontó, Pestis Ura
Ellensége: Tzeentch
Érzések, amelyek felett uralkodik: vidám fatalizmus
Nagyobb Démonai: Nagy Tisztátalan, Pestishordozó, Nurgling

A Pestis Ura a legidősebb a káosz istenei között. Ő a halál ura, aki a halálfélelemből táplálkozik és az ő erőssége az újjászületés is, amelytől veszedelmessé válik. Sokan fordulnak hozzá, hogy a betegség vagy a halál előtti fájdalomtól megszabaduljanak és ő nyitott fülekkel figyel az ilyen esdeklőkre. A halálból új élet születik. Halálból visszatérők és bizarr paraziták is megtalálhatóak a befolyása alatt.

Khorne
Színei: Vörös és sárgaréz
Szentségtelen száma: 8
Állata: Vadászkutya
Befolyásának területe: Háború
Szimbólumai: Fejszék, Koponyák, Vér
Nevei: Véristen, Rézúr, Koponyák Ura
Ellensége: Slaanesh
Érzések, amelyek felett uralkodik: Gyűlölet, Düh
Nagyobb Démonai: Vérszomjazó, Vérontók, Húskutyák

Mondhatjuk, hogy a legharciasabb a káosz istenei között. A legtöbb nyílt háborúban ő az érintett. Kultuszok és szekták a legegyszerűbb, egyenes úton rohannak a Birodalomra. Az ő hatalma a fizikai erő. Az ádáz harcosok hozzáállása és vér iránti vágya. Ebben rejlik egy csavar, hiszen bizonyos, főleg elmaradottabb, világok népei között a vér kiontása és elfogyasztása, az ellenség rituális kivégzése a kultúra része. S bár a Birodalom részének tekinthetik magukat, ezek a tettek mégis Khorne befolyását növelik és a korrupció magvait hintik el.

Tzeencth
Színei: Kék és citromsárga
Szentségtelen száma: 9
Állata: Madár
Befolyásának területe: Változások
Szimbólumai: Kehely, Szem, Villám
Nevei: Utak Megváltoztatója, A Nagy Összeesküvő, A Sors Kovácsa
Ellensége: Nurgle
Érzések, amelyek felett uralkodik: Intrika, Félrevezetés
Nagyobb Démonai: A Változások Ura, Horror, Tűzgyújtó

Bár nem olyan agresszív, mint Khorne és nem is feltétlen hagyatkozik az érzésekre annyira, mint Slaanesh, kétségtelen, hogy Tzeench messzemenően jobban megtervezi a dolgokat az egyéb isteneknél, így nem csekélyebb hatással végrehajtva egy – egy támadást.
Ahol mások lehengerlő erőket vonultatnak fel, ott Tzeentch a körülményeket készíti elő úgy, hogy a meggyengült ellenfélnek elég legyen egy kisebb lökés is. Tervei mindig összetettek és egy nagyobb célhoz vezetnek, így sosem lehet tudni, hogy egy elbukott támadás nem úgy volt – e megtervezve, hogy ott és akkor mondjanak csődöt. A legnagyobb ellentéte Nurgle istennel van, mivel, ahol Tzeentch lehetőséget és fejlődést lát, oda A Légyúr pusztulást vagy feltámadást hozhat, belepiszkítva ezzel a jól felépített tervekbe.

Az Istenek alatt természetesen az ő szolgáik vannak, akik lehetnek démonok, emberek, káosz által fertőzött űrgárdisták vagy egyéb, a Hipertér által létrehozott teremtmények.

A Démonok – vagy Démonák – hatalmi rendszere is eltérhet a szerveződéstől függően, amit a vezetőik, a Démonhercegek határoznak meg.

Az emberi szolgái a káosznak lehetnek egyszerű Eretnekek (technológiai vagy vallási téren), valamely Rend vagy szervezet Renegátjai (többnyire harcosok), Pszionisták akik maguk mögött hagyták a Birodalom törvényeit, de akár a káosz elmésebb és vezetésre hivatott ügynökei is, az Apostolok.

A Káosz által fertőzött űrgárdisták hajnala a Hórusz Eretnekséggel együtt virradt és azóta is virágzik. Ahogy az emberek birodalmának, úgy a káosznak is vannak Rendjei, amelyek egyesítik az egy nézeteket vallókat, úgy itt is vannak ilyenek.
Pár példa: Ezer Fiak (Tzeentch Áruló Légiója), Halál Őrök (Nurgle Áruló Légiója), Világ Falók (Khorne Áruló Légiója), a Császár Gyermekei (Slaneesh Áruló Légiója).
A Káosz Űrgárdistái közül a legkiválóbbak a Bajnokok. Ők a legádázabb harcosok közül valók és a feladatuk, hogy vezessék a légiókat és a csoportokat az adott Istenség égisze alatt.
A Bajnok lehet a Káosz nagyobb hatalmú Varázslója is, aki mesteri szinten alkalmazza a pszi erőket.
Megemlítésre szorulnak a Kiválasztottak, akik érdemeik és képességeik miatt kerültek a Káosz látóterébe, és akikből később akár Hitehagyott is lehet, aki otthagyva régi Bandáját vagy Csatatestvéreit újabb, őt befogadó közösség után néz.

Első körben ennyi elég egy – egy kampány felépítéséhez, a későbbiekben még taglalni fogom a Pusztító Erőket külön – külön is, hogy részletesebb képet kapjunk az adott Erő mélységeit illetően, hisz minden bonyolultabb, mint elsőre tűnik.

Remélem, hogy hasznát veszitek!

Jó játékokat!


Maldreidor

2014. május 30., péntek

A Birodalomról, avagy hogyan is épül fel a Warhammer 40K világ?

Hogy is néz ki a Birodalom?

Adott a Szent Terra - a Föld -, amely a Birodalom Szíve, ahol a halhatatlan Istencsászár uralkodik Arany Trónusán.

A Birodalom 5 nagy Szegmensre vagy Segmentumra van felosztva.
Segmentum Solar - a középső Szegmens, benne a Terrával. 
Segmentum Ultima - a keleti Szegmens
Segmentum Tempestus - a déli Szegmens
Segmentum Obscurus - az északi Szegmens
Segmentum Pacificus - a nyugati Szegmens

Minden Szegmensben Szektorok találhatóak.
A Szektorokban Alszektorok is lehetnek.

A Birodalom lakói a bolygóikon létező szociális rendszerben élnek elsősorban. Ez lehet akár politikai, akár vallási alapokon nyugvó rendszer, gyakorlatilag bolygónként változó.

A Birodalom hivatalos nyelve a Gót, amelyből létezik alsó és felső dialektus.
A felső gótot általában a nemesség és a mélyebb gyökerekkel rendelkező közösségek beszélik, az alsó gótot pedig - talán pár kivétellel - mindenhol megértik és beszélik.
Persze lehetnek helyi sajátosságok, pl. Vostroya, ahol a régi Földi orosz nyomait lehet felfedezni.

Mivel az egész egy hatalmas Birodalom része, vannak Szervezetek és Rendek, amelyek az egészben fellelhetőek.
A teljesség igénye nélkül a legfontosabbak kerülnek itt megemlítésre.




High Lords of Terra - Terra Nagyurai vagy Terra Magas Urai
A Tanács, amely kormányozza a Birodalmat a Császár nevében.
A Senatorum Imperialis. 


Adeptus:

 - Administratum 
A legnagyobb kaszt. Írnokok, történészek, adminisztrátorok. Azzal a bukásra ítélt feladattal, hogy a Birodalom berkein belül rendben legyenek a feljegyzések és a bürokrácia. Sok írnok életét egy elérhetetlen célnak szenteli, így küzdve a több, mint tízezer év rendezéséért. 

 - Adeptus Astra Telepathica
Az a rend, amely nélkül a Birodalom a Káosz hömpölygő óceánja lenne.
Ők gyűjtik össze a Fekete Hajókon és viszik a Terrára azokat, akik tehetséget mutatnak a pszionikus képességek terén. Aki elég erősnek bizonyul, azt kiképzik az erők használatára és kordában tartására. Akik gyengék, azokat - érzékeiktől megfosztva - az Istencsászárhoz kötik. Ők biztosítják a Birodalom jelzőfényét.

 - Adeptus Arbites
A Birodalmi Igazságszolgáltatás képviselői számtalan világon. A fekete páncélos "Bírák"hivatottak eljárni a zsarnokság ellen. Amíg a törvények betartása a Kényszerítők (Enforcer) feladata, addig a Bírák (Judge) az eretnekség és lázadás nyomait keresik. Körzeti Erődjeik gyakran a felkelések első célpontjai. 

 - Adeptus Ministorum
Az egyik leggyűlöltebb szervezete a Birodalomnak az Adeptus Ministorum avagy az Egyház. Bár a hit gyakorlása jelentősen eltér a Birodalom különböző részein, a Birodalmi Krédó megköveteli mindegyiktől a teljes behódolást az Emberiség Istencsászára iránt. Az Egyház bármerre néz eretnekséget és korrupciót lát, és semmi nem akadályozza meg, hogy valakinek a munkahelyén vagy az otthonában lelje azt meg, ezért gyakran ezzel veti el az eretnekség magvait, amely során a teljes gyakorlatot hazugságnak bélyegzik. 
Az Adeptus Ministorum berkein belül működik az Adepta Sororitas, a Csatanővérek Rendje, akiknek feladata kitakarítani a korrupciót és az eretnekséget az emberiség tömegeiből a boltereik, lángszóróik és meltáik segítségével. Keserű gyűlölettel tekintenek mindenkire, aki hátat fordított az Istencsászárnak, legyen az mutáns, eretnek, szökött pszionista vagy a Káosz tanítványa.

 - The Inquisition - Inkvizíció
A "Szent" Inkvizíció tagjai, az Inkvizítorok, szabad ügynökök, akiknek a feladata, hogy küzdjenek a Birodalom ellenségei ellen. Ehhez közel korlátlan hatalmat a Terra Nagyurai biztosítanak, akik az egyetlenek, akiknek az Inkvizítorok felelnek. Elméletben - és gyakran gyakorlatban - az Inkvizítor egy bolygó eltörlésére is elegendő hatalommal bír. Az egységességtől való undoruk miatt rengeteg, egymástól eltérő irányelvet követnek, amelyek egyetlen dologban azonosak, küzdenek a Birodalom ellenségei ellen. Két jelentős táboruk van: a Puritánok és a Radikálisok. A két tábor között folyamatos a harc, amely időről időre véres, erőszakos, bosszúálló háborúba fordul. 
Az Inkvizíción belül működik az Ordo Malleus, a démonvadászok rendje, akik akár a Káosz eszközeit is használatba veszik, hogy a saját fegyverével győzzék le a gonosz. Az ilyen ostobákat mindig szívesen látják a káosz soraiban.

 - Adeptus Astartes
A Pusztító Erők ( Ruinous Powers ) egykori legerősebb ellenfelei. A Császár önnön génkészletéből tenyésztett szuperhumán harcosok, akiket Rendekbe szerveznek, és akikből egyetlen is ezer halandóval ér fel. A Hórusz Eretnekség óta minden rendnek csak ezer tagja lehet. A két legerősebb rendjük a Szürke Lovagok és a Halálfigyelők. Úgy tartják, hogy még egyetlen Szürke Lovag sem hajlott meg a Káosz akarata előtt.

 - Imperial Navy - Birodalmi Tengerészet
Minden egyes Szegmens, rendelkezik egy Szegmens Erőddel, ahol csatahajók százai állnak készenlétben a bevetésre. Ez a flotta a Birodalmi Tengerészet. Még a legkisebb hajón is több ezer fős a legénység.
A Flotta központjai:

Segmentum Solar - Mars
Segmentum Ultima - Kar Duniash
Segmentum Tempestus - Bakka
Segmentum Obscurus - Cypra Mundi
Segmentum Pacificus - Hydraphur

 - Imperial Guard - Birodalmi Gárda
A Birodalom közel végtelen erőforrása, amely az átlagos katonákat jelenti. A legtöbb világ állít ki saját regimentet és az erőforrások egy tizede szolgálja a Birodalom érdekeit kiküldetéseken. Külsejük és felszerelésük szinte bármilyen lehet, az egyetlen közös bennük, hogy az Istencsászárért harcolnak.

 - Adeptus Mechanicus
Az Adeptus Mechanicus egyesíti a tech-papokat egy Rendbe, amely a letűnt korok technológiáit próbálják rekonstruálni. A legfőbb bázisuk a Vörös Bolygón található, "Marsi Papság", akik rettentően védik a technológiai titkaikat. Az Adeptus Mechanicus egy sajátságos része a Birodalomnak, saját vallási irányelvekkel, saját bolygókkal és saját hadsereggel. 
Collegia Titanica, avagy Adeptus Mechanicus Collegia Titanica, de említik még Adeptus Titanicus vagy Legio Titanicus néven is. Egy divíziója az Adeptus Mechanicusnak és a Birodalom legerősebb harci gépezeteit - a Titánokat - koordinálják.


 - Navigator Houses - Navigátor Házak
A Navis Nobilite Navigátor Házai egy külön faj az ember mellett, akiknek a segítsége nélkül lehetetlen lenne összekötni a Birodalmat. A Navigátorok egyedi mutációval születnek, a Navigátor Gén hordozói. Ennek segítségével a Hipertérbe tudnak nézni és látják a Birodalom Fényét. A legtöbb ember beleőrül, ha - akár egy pillanatra - a Lelkek Tengerébe néz, egy Navigátor mégis képes megőrízni az eszét. A Renegátokat egyéb hajókon használják a hajó vezetésére. Ők nem feltétlen az Astronomicon fényét követik, olykor más, csak az ő számukra látható tájékozódási pontot figyelnek.

 - Rouge Trader Houses - Kereskedő Házak
Ők a Birodalom rendkívüli kiváltságokkal rendelkező felfedezői és kereskedő hercegei, akiknek jogukban áll a Birodalom határain túl felfedezni, kereskedni és kapcsolatba lépni rég elfeledett emberi kolóniákkal vagy idegen fajokkal. Ezt a Kereskedelmi Jótállás (Warrant of Trade) biztosítja nekik.

 - Officio Assassinorum
Templomokban kiképzett, speciális feladatokra alkalmazott titkosügynökök. A Senatorum Imperialis kivételével senki nem tudja, hogy hány Templom létezik. A Birodalmi Bérgyilkosok egyikei azoknak, akik félelmet tudnak lopni a Sötét Istenek legerősebb Hadurainak szívébe is.




Remélem, hogy az összefoglaló segít egy kicsit jobban megérteni, átlátni a világot!

Jó játékokat!


Maldreidor